W komplecie urządzenia znajduje się filtr oraz rurociągi przyłączeniowe z zaworami z napędem pneumatycznym lub elektrycznym oraz sterownik kontrolujący pracę i płukanie filtra w sposób automatyczny. Pompa cyrkulacyjna i pompa filtratu oraz dmuchawa płucząca są dobierane indywidualnie. Urządzenie może pracować w sposób ciągły, z przerwą ok. 20 min na płukanie filtra. Kompaktowa budowa umożliwia łatwe przyłączenie kolejnych filtrów, tak aby zapewnić wymaganą wielkość powierzchni filtracji. Urządzenie umożliwia zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych poprzez zmniejszenie zużycia wody płuczącej oraz energii elektrycznej w stosunku do filtrów ciśnieniowych. Filtr zasilany jest wodą nieuzdatnioną /basenową/ ze zbiornika wyrównawczego przy pomocy pompy cyrkulacyjnej. Odbiór wody z filtra odbywa się przy pomocy pompy filtratu zasysającej uzdatnioną z dolnej komory filtra.
Przepływ wody jest sterowany za pomocą regulatora poziomu wody umieszczonego w zbiorniku filtra i przetwornicy częstotliwości /falownika/ zmieniającej prędkość obrotową pompy cyrkulacyjnej. Pompa filtratu jest również wyposażona w przetwornicę częstotliwości (falownik), sterowany sygnałem z miernika przepływu wody zainstalowanym na rurociągu tłocznym /woda zasysana z komory filtratu.
Jest to filtr otwarty podciśnieniowy wypełniony złożem paskowo-antracytowym o wysokości złoża 1,2 m. Budowa filtra umożliwia równomierny dopływ wody poddawanej filtracji oraz swobodny odpływ zanieczyszczeń unoszonych z wodą w czasie płukania wstecznego. Filtr wykonany jest w postaci otwartego zbiornika prostokątnego z płyt polipropylenowych. Zbiornik składa się z trzech podstawowych części: komory filtra, komory filtratu, rynny przelewowej. W celu zmniejszenia parowania wody oraz utraty ciepła zbiornik filtra jest przykryty zdejmowalną pokrywą wykonaną z tworzywa.
Każda część filtra wyposażona jest w odpowiednie króćce technologiczne umożliwiające filtrację wody, płukanie złoża oraz spust pierwszego filtratu. Doprowadzenie nie-oczyszczonej wody do filtra, odbiór wody czystej oraz odprowadzanie popłuczyn odbywa się niezależnymi króćcami i nie łączy się ze sobą.
Złoże filtracyjne ułożone jest na dnie dyszowym umieszczonym w komorze filtra. Układ warstw jest identyczny jak klasycznych filtrach pospiesznych ciśnieniowych, zgodny z DIN 19643. Wysokość komory filtracyjnej zapewnia wolną objętość nad złożem. Dysze umieszczone są w dnie dyszowym zbiornika filtra.
W obrębie wolnej przestrzeni nad złożem zamontowane są kolektory rozprowadzające wodę doprowadzaną do filtra przez pompę cyrkulacyjną. Kolektory wyposażone są w otwory na całej długości, umożliwiając równomierną dystrybucję wody. Ilość i wielkość otworów w kolektorach umożliwia w miarę jednorodne rozprowadzenie wody na całej powierzchni złoża filtracyjnego bez niepożądanych zawirowań.
Ponad komorą filtracyjna wokół całego zbiornika umieszczone jest koryto przelewowe, umożliwiające równomierny odbiór popłuczyn. Krawędź koryta przelewowego znajduje się 0,5 m powyżej złoża, umożliwiając prawidłową ekspansję złoża w czasie jego płukania wstecznego.
Komora filtratu znajduje się pod dnem dyszowym komory filtra. W komorze filtratu umieszczony jest /są króciec/ króćce ssawne pompy filtratu.
Proces filtracji powinien być wspomagany koagulacją. Koagulant należy wprowadzać do instalacji za pompą cyrkulacyjną.
Wymiary filtra przedstawiono na rysunku i w tabeli po prawej.
Biuro Koszalin
ul. Szczecińska 8-10/22
75-135 Koszalin
Michał Wojciul | tel. 509177161
michal@anchem-baseny.pl
Biuro Poznań
ul. Kozierowskiego 4/207
60-185 Skórzewo
Grzegorz Wojciul | tel. 502761214
grzegorz@anchem-baseny.pl
Kontakt
Anchem Sp. z o.o.
ul. Szczecińska 8-10/22
75-135 Koszalin
sekretariat@anchem-baseny.pl
NIP: 669 253 25 77